Vodiči, POZOR! Štát ide bojovať proti cestným pirátom, pribudnú radary či kompetencie mestskej polície

pokuty, radary, polícia, vodiči
Ilustračné zábery Zdroj: TASR/KR PZ v Trnave
Reklama

Štát sa rozhodol zakročiť proti rýchlej jazde na slovenských cestách. Po celej krajine – v mestách aj obciach – plánuje rozmiestniť stovky radarov, ktoré budú zaznamenávať prekročenie povolenej rýchlosti a ďalšie dopravné priestupky. Finančné prostriedky vyzbierané z pokút zostanú v rukách miestnych samospráv.

Na hlavných ťahoch, kde je povolená päťdesiatka, však autá bežne jazdia rýchlosťou až 70 alebo 80 kilometrov za hodinu. Ide o bežnú realitu, s ktorou sa obyvatelia stretávajú denne, uvádzajú tvnoviny.sk. Vláda chce túto situáciu zmeniť a plánuje rozšíriť právomoci mestskej a obecnej polície. Tá by mohla vodičov kontrolovať prostredníctvom stacionárnych a úsekových radarov a zároveň im udeľovať pokuty.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) uviedol, že cieľom je umožniť samosprávam, aby mohli rýchlosť efektívne merať vo vlastnej réžii. „Vychádzame mestám a obciam k ústrety. Ideme uzavrieť a posunúť do finále už tému merania rýchlosti v kompetencii samospráv,“
povedal. Primátor hlavného mesta Matúš Vallo túto iniciatívu víta a tvrdí, že ide o dôležitý krok, ktorý samosprávy už dlhodobo žiadajú. Podľa neho je prekračovanie rýchlosti rozšíreným problémom, pričom štátna polícia naň nemá dostatok personálnych kapacít.

Kontrola aj za mobil či nezapnutý pás

Radary nebudú zamerané iba na rýchlosť. Zariadenia dokážu zaznamenať aj iné porušenia dopravných predpisov, ako napríklad telefonovanie počas jazdy alebo nezapnutý bezpečnostný pás. Zavedením takéhoto systému by sa zvýšila bezpečnosť na cestách, a zároveň by samosprávy získali dodatočný príjem z vybraných pokút.

Predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Božik vysvetlil, že ešte prebiehajú rokovania s rezortom vnútra o tom, či budú musieť samosprávy tieto peniaze využiť výhradne na dopravu – napríklad na opravu ciest či budovanie priechodov – alebo ich budú môcť použiť aj na iné oblasti v rámci svojich kompetencií.

Podľa primátora Valla by výnosy z pokút mohli pokryť aj nové projekty mestskej polície. „Všetky pokuty by boli použité na rozvoj mestskej polície. Pre nás by to znamenalo nový projekt mestskej polície,“ skonštatoval.

Inšpirácia z Česka

Podobný systém už úspešne funguje u našich západných susedov. Napríklad v Uherskom Brode využívajú oba typy radarov – stacionárne aj úsekové – a výsledky sú podľa tamojších predstaviteľov pozitívne. Autá v meste dodržiavajú maximálnu povolenú rýchlosť a celková disciplína vodičov sa zlepšila.

Zástupca starostu Ladislav Kryštof zhodnotil, že opatrenie splnilo očakávania a prispelo k bezpečnosti na cestách. Legislatívny návrh, ktorý tieto zmeny umožní, je momentálne v príprave na prerokovanie v parlamente. Očakáva sa, že poslanci o ňom budú hlasovať na jeseň. Ak prejde schvaľovacím procesom, nové radary by sa mohli na slovenských cestách objaviť už začiatkom budúceho roka.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Z domova
OSZAR »