TOTO je desať európskych krajín, kde zadlženie KLESÁ rekordným tempom. Víťazom rebríčka je nečakaný OUTSIDER

Ilustračný obrázok. Zdroj: Getty Images/Viteevatiy, Olena_Z
Reklama

Ako si európske štáty vedú v boji s rastúcimi dlhmi? Zatiaľ čo väčšina krajín svoje verejné financie ďalej zaťažuje, niektorým sa podarilo štátny dlh významne obmedziť, ukazujú dáta Svetovej banky. Kto sa prebojoval do prvej desiatky najúspešnejších?

10. Dánsko

Dánsko je jednou z dvoch severských krajín, ktorým sa podarilo medzi rokmi 2019 a 2024 znížiť mieru dlhu. Dánsky dlh voči HDP klesol len nepatrne, približne o osem percent na celkových 31,1 percenta HDP. Napriek tomu to možno v kontexte väčšiny európskych krajín, v ktorých naopak miera zadlženia rastie, vnímať pozitívne.

Kľúčovými faktormi úspešného zníženia dlhu boli dlhodobo zodpovedná fiškálna politika, prísna kontrola verejných výdavkov a silný výkon ekonomiky, ktorá sa po pandémii rýchlo zotavila. Významnú úlohu zohral aj dánsky dôchodkový systém a stabilné daňové príjmy, ktoré prispievajú k udržaniu prebytkového alebo vyrovnaného rozpočtu. Zníženie dlhu Dánsku umožnilo posilniť už aj tak silnú fiškálnu pozíciu, čo sa prejavilo v nízkych nákladoch na obsluhu dlhu a vo vysokej dôvere investorov. Dánsko si udržuje špičkový úverový rating a patrí medzi štáty s najväčšou mierou fiškálnej flexibility v Európe.

Zdroj: Pixabay.com/DUCTINH91

 

9. Srbsko

Prvým, ale zďaleka nie jediným, zástupcom krajín Balkánskeho polostrova v tomto rebríčku je Srbsko s celkovým zadlžením 47,2 percenta HDP. Krajina znížila svoje zadlženie v sledovanom období o takmer deväť percent. Pomohol jej najmä silný ekonomický rast podporovaný domácim dopytom a exportom, ale aj napríklad reforma verejných financií, pričom vláda sa zároveň snažila obmedzovať rozpočtové deficity.

Srbsko vďaka týmto krokom posilňuje dôveru investorov. Významné zlepšenie v oblasti verejných financií prispelo k postupnému zvyšovaniu úverového ratingu a k znižovaniu nákladov na obsluhu dlhu. Napriek tomu krajiny čelia výzvam, ako sú geopolitické napätie v regióne, štrukturálne slabiny trhu práce alebo potreba investícií do infraštruktúry a životného prostredia.

Zdroj: Pixabay.com/Djordjeuuu

8.Holandsko

Rovnako ako Srbsko – teda približne o deväť percent – ​​znížilo dlh voči HDP aj Holandsko, ktorého zadlženie pokleslo na 43,3 percenta HDP. Znižujúca sa miera dlhu je potvrdením dlhodobo obozretnej fiškálnej politiky. Zhodne s ďalšími spomínanými krajinami pokles umožnila oživená ekonomika po pandémii, ale aj stabilné rozpočtové deficity, ktoré holandské vlády v sledovanom období udržali pod kontrolou.

 

Znížením dlhu si Holandsko upevnilo svoju pozíciu jedného z fiškálne najzdravších štátov eurozóny. Klesajúci pomer dlhu k HDP zvyšuje jeho odolnosť voči prípadným budúcim krízam a umožňuje vláde plánovať strategické investície napríklad do energetickej transformácie, digitalizácie a sociálnej politiky bez nutnosti rozsiahleho zadlžovania.

Zdroj: Pixabay.com/mel_88

7. Island

Ostrovný štát dokázal zhruba o 11 percent znížiť zadlženie voči HDP medzi rokmi 2019 a 2024, pričom sa dostal na 59,1 percenta HDP. Krajina si aj napriek výrazným dopadom pandémie na turistický ruch, ktorý je pre Island kľúčový, dokázala udržať stabilitu verejných financií a postupne znižovať zadlženie najmä vďaka dôslednej fiškálnej politike a následnému oživeniu ekonomiky. Dôležitú úlohu zohral tiež napríklad rybolov a vývoz hliníka, ktorý priniesol krajine stabilné príjmy z medzinárodného obchodu.

 

Zníženie dlhu prispelo k zlepšeniu medzinárodnej dôvery v tamojšiu ekonomiku, ktorá si po kríze v roku 2008 prešla hlbokou reštrukturalizáciou. Krajina si udržala stabilné úverové hodnotenie a ťaží z vysokej transparentnosti a efektivity správy verejných prostriedkov.

Zdroj: Pixabay.com/kurtdeiner

6. Grécko

Grécko, ktoré svojou dlhovou krízou pred rokmi ohrozilo stabilitu celej eurozóny, v sledovanom období znížilo zadlženie takmer o 17 percent. Na druhú stranu je to ale stále krajina, ktorá má naďalej najvyššie zadlženie voči HDP v Európe. Vlani dosahovalo 154 percent. Pokles v posledných rokoch je dôsledkom záchranných programov, po ktorých Grécko pokračovalo v reformách, aby sa zlepšila jeho fiškálna disciplína.

Vďaka tomu už tamojšie verejné financie nie sú pod tak prísnym dohľadom európskych inštitúcií. Krajina si v posledných rokoch zlepšila úverový rating a vrátila sa na medzinárodné dlhopisové trhy s relatívne nízkymi výnosmi. Hoci jej absolútna úroveň dlhu zostáva vysoké, trajektória je pozitívna a udržateľnosť dlhu sa výrazne zlepšila.

Zdroj: Pixabay.com/Palmeris

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis
OSZAR »