V priebehu rokov sa IQ testy považovali za spôsob určenia, do akej miery je človek inteligentný. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie má človek IQ, tým je inteligentnejší. Hodnota menšia ako 85 sa považuje za slabé skóre. Naopak, pri výške 130 a viac je človek inteligentný. Predstavujeme géniov, ktorým namerali najvyššie IQ v histórii.
Ainan Celeste Cawley – Dnes už 23-ročný mladík zo Singapuru mal vo svojich šiestich rokoch svoju prvú prednášku z chémie, o rok nato už držal v ruke vysvedčenie o všeobecnom stredoškolskom vzdelaní. Študoval na postsekundárnej vzdelávacej inštitúcii polytechniky v Singapure.
V 9 rokoch vedel celú periodickú tabuľku naspamäť a keď mal 12, režíroval vlastný film, ktorý mal premiéru na Medzinárodnom filmovom festivale vo Vilniuse. Jeho IQ má hodnotu 263.
William James Sidis – Už ako 11-ročný študoval na Harvarde a patril k zázračným deťom. V 16-tich dokončil vysokú školu, vedecké štúdie písal už ako dieťa. Zaoberal sa v nich konštruovaným jazykom, kozmológiou či zvlatnosťou druhého zákona termodynamiky. Jeho inteligenčný kvocient sa hýbe medzi medzi 250 a 300.
Terence Tao – Jeden z najlepších matematikov sveta je v súčasnosti profesorom na Katedre matematiky Kalifornskej univerzity v LA. Vo svojom výskume sa venuje geometrickej kombinatorike, aritmetickej kombinatorike či analytickej teórii čísel.
Napriek všadeprítomnosti parciálnych diferenciálnych rovníc vo fyzike je zvyčajne ťažké získať alebo dôsledne dokázať, že takéto rovnice majú riešenia. Spoločne s inými odborníkmi Tao stanovil na základe nelineárnej Schrödingerovej rovnice zásadné teorémy existencie. Hodnota jeho IQ sa pohybuje medzi 225 až 230.
Marilyn vos Savant – Americká spisovateľka a publicistka amerického časopisu sa v roku 2018 zapísala do Guinnessovej knihy rekordov ako najinteligentnejšia osoba na svete. Záhady, nad ktorými sa iní trápili celé roky, dokázala rozlúsknuť za niekoľko minút.
Jej IQ má hodnotu 228. Marilyn sa tiež preslávila aj vďaka stĺpčeku „Spýtaj sa Marilyn“ v časopise Parade, kde odpovedá na širokú škálu otázok z rôznych odvetví.
Christopher Langan – Amerického farmára vďaka IQ 195 až 210 označili v roku 1999 za najmúdrejšieho muža v Amerike. Už v šiestich mesiacoch začal hovoriť a v troch rokoch už čítal. Vyvinul teóriu vzťahu medzi mysľou a realitou, ktorú nazýva Kognitívno-teoretický model vesmíru.
Aj napriek vysokej inteligencii príležitostne pracoval ako stavebný robotník, fitness tréner či vyhadzovač. Štúdium na Univerzite v Montane nedokončil, napkon sa stal obchodníkom.
Marie Curie – Poľsko-francúzska fyzička a chemička mala podľa odhadov hodnotu IQ medzi 180 a 200. Stala sa prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu a bola úplne prvou osobou na svete, ktorej sa to podarilo rovno dvakrát. Dodnes je jednou z najznámejších osobností svetovej vedy.
Pod jej osobným vedením vykonali vôbec prvé výskumy liečby rakoviny pomocou rádioaktivity. Zabila ju leukémia.
Christopher Hirata – Americký kozmológ a astrofyzik už ako 13-ročný získal zlatú medailu na Medzinárodnej fyzikálnej olympiáde. Keď mal 14 rokov, začal študovať na Kalifornskej technickej univerzite, v 16-tich robil výskum o kolonizácii Marsu pre NASA. Pôsobil ako odborný asistent a neskôr aj ako profesor na Kalifornskej technickej univerzite, v súčasnosti je profesorom v Centre pre kozmológiu a astročasticovú fyziku v Ohiu. Jeho IQ dosahuje hodnotu 225.
Richard ´Rick´ Rosner – V mladosti navštevoval rovno dve stredné školy. Už počas štúdia zistil, že má IQ 192. Po štúdiu písal kvízové relácie pre MTV a neskôr pôsobil ako producent pre známu talkshow Jimmyho Kimmela. Pracoval tiež ako vyhadzovač, nahý model či čašník na kolieskových korčuliach.
Albert Einstein – Teoretický fyzik nemeckého pôvodu sa preslávil teóriou relativity a vzorcom hmotnostnej ekvivalencie energie E=mc². Aj napriek tomu, že sa jeho hodnota inteligencie nikdy oficiálne netestovala, mnohí historici predpokladajú, že jeho IQ sa mohlo pohybovať na hodnote okolo 160.