Na úradnú zmenu pohlavia v Česku už nebude nutná operácia ani hormonálna liečba. Ministerstvo zdravotníctva vydalo novú metodiku, ktorá reaguje na vlaňajší nález Ústavného súdu. Platiť bude od začiatku júla. Na Slovensku je stále na to potrebný aj zákrok, pričom v rámci Európskej únie už patríme medzi posledné tri krajiny, kde to zákon prikazuje.
Český ústavný súd vlani vo svojom náleze uviedol, že požiadavka kastrácie pri zmene pohlavia je v rozpore s ľudskou dôstojnosťou. Na to zareagovalo aj tamojšie ministerstvo zdravotníctva a vydalo nový metodický pokyn. Podľa neho bude ponovom podmienkou len určenie diagnózy transsexualizmus, ktorú stanoví sexuológ. Ďalšia zdravotná starostlivosť, akou je napríklad hormonálna liečba, chirurgické zákroky, hlasová terapia či psychoterapia, je dobrovoľná.
„Len čo vám sexuológ potvrdí diagnózu transsexualizmus a podpíšete informovaný súhlas, vydá vám potvrdenie, ktoré potrebujete pre matričný úrad, aby do matriky zapísal zmenu vášho pohlavia,“ uvádza sa v informačnom liste pre pacientov, ktorý je zverejnený na webe českého rezortu zdravotníctva.
Nová metodika vznikla v spolupráci s odbornými lekárskymi spoločnosťami a podľa ministerstva zohľadňuje aj odporúčania pacientskych organizácií a ľudskoprávnych inštitúcií. „Ide o dôležitý krok ku kultivácii starostlivosti o osoby s genderovou dysfóriou. Metodika zjednocuje prax naprieč zdravotníckymi zariadeniami a zaisťuje, že liečba bude vychádzať z rešpektu k jednotlivcovi, odbornosti aj platnému právnemu rámcu,“ uviedol predseda Sexuologickej spoločnosti v Českej lekárskej spoločnosti Jana Evangelistu Purkyně Libor Zámečník.
Ako je to na Slovensku
Na začiatku roka 2023 Vladimír Lengvarský krátko pred svojím odchodom z postu povereného ministra zdravotníctva schválil „štandardný postup pre diagnostiku a komplexný manažment zdravotnej starostlivosti o dospelú osobu s transsexualizmom“. V praxi to znamenalo, že transrodoví ľudia mohli na základe tohto usmernenia podstúpiť tranzíciu a v občianskom preukaze si dať zapísať iné pohlavie aj bez chirurgického zákroku. Stačilo, aby transrodová osoba aspoň jeden rok užívala hormonálnu liečbu (nie však, ak ju neodporúčal lekár) a písomne vyhlásila, že za jediné riešenie považuje trvalú zmenu svojej právnej identity a mena.
Neskôr, už za čias ministerky Zuzany Dolinkovej, však rezort tento postup zrušil. Tvrdil, že aj keď ide o vysoko odbornú medicínsku záležitosť a s obsahom postupu sa plne stotožňuje, má aj „značný etický a celospoločenský dosah“. Ministerstvo to urobilo po posledných parlamentných voľbách na žiadosť vládnej strany SNS. Staré usmernenie tak neplatí a nové neexistuje.
Zostali už len tri krajiny
Vlani na jeseň zverejnil Parlamentný inštitút Národnej rady porovnávaciu analýzu, v ktorej sa pozrel na to, ako funguje zmena pohlavia v krajinách Európskej únie. V štúdii porovnal legislatívne postupy a náležitosti, ktoré musí takáto osoba naplniť.
Z dát zozbieraných inštitútom napríklad vyplýva, že chirurgický zákrok je potrebný už len v troch členských štátoch – v Lotyšsku, Rumunsku a na Slovensku. Na druhej strane, v únii je množstvo krajín, v ktorých stačí pre mechanizme zmeny pohlavia sebaurčenie. Sú nimi Belgicko, Fínsko, Írsko, Malta, Nemecko, Portugalsko a Španielsko. Vo zvyšku spoločenstva je na to potrebný lekársky posudok či preukázanie osobného života v želanom pohlaví.
U nás tak stále platí, že je len na lekárovi, či je ochotní vydať posudok o zmene pohlavia aj bez chirurgického zákroku. Podrobnejšiu špecifikáciu o posudku a procese tranzície zákony neobsahujú. Lekári sú viazaní len zákonom o zdravotnej starostlivosti.