Rozsiahlu časť centrálnej Ázie už dlhšie sužujú horúčavy, nad akými žasnú aj samotní meteorológovia. Teploty sa v tomto období dostávajú na nevídané hodnoty.
Okrem Strednej Ázie nezvyčajná vlna vysokých teplôt zasiahla v tohtoročnom máji aj Sibír. Teploty sú mimo normálu nielen pre danú ročnú dobu, ale hlavne lokalitu, píše iMeteo.
Najsilnejšie vlny horúčav
Oblasť Sibíri, ktorá je známa ukrutnými a tvrdými mrazmi, teraz bojuje s dennými maximami, ktorú ohúrili vedcov i meteorológov. Napríklad v Ugloskoje v centre Sibíri sa teplota vyšplhala na +36,6 stupňov, čo je o vyše 20 stupňov viac, než je priemer sezóny.
Hodnoty medzi 30 až 35 stupňami evidujú viaceré lokality v miestach okolo 57. rovnobežky severnej dĺžky – zemepisnej šírky porovnateľnej s Berlínom alebo Varšavou, čo značí teplotnú anomáliu na kontinentálnom úrovni.
Vlna horúčav naprieč centrálnou Áziou je pre tohtoročný máj jednou z najsilnejších vĺn za posledné desaťročia, ktoré sa objavujú v miernom pásme severnej pologule.

Teploty nad 40 stupňov
Stránka „Extrémnych teplôt okolo sveta“ informuje na sociálnej sieti, že Kazachstan pred pár dňami sužovali silné horúčavy, kedy na viacerých miestach teplota prekročila 40 stupňov a vyšplhala sa až k 44 stupňom.
Absolútny rekord na polárnom kruhu zaznamenali meteorológovia pred piatimi rokmi v júni, kedy sa vo Verchojansku dostali maximá k 38 stupňom.
Nezvyčajné teplo už v máji spôsobuje v Strednej Ázii takzvaná tepelná kupola, ktorá drží horúci vzduch v troposfére. Ten sa prehrieva a na jednom mieste zotrváva aj niekoľko týždňov.

Horúco aj v noci
Veľmi teplé počasie zažívajú tiež v severnej Afrike a na Blízkom východe, kde naopak registrujú rekordné hodnoty v nočných hodinách.
Neuveriteľné tropické noci zažívajú obyvatelia napríklad Alžírska, kde sa vzduch v noci „ochladil“ na 35 stupňov. Nad 30 stupňami sa teploty držia v noci aj v Turecku (takmer 35 stupňov), v Iraku od 30 do 34 stupňov.
V neďalekej Saudskej Arábii následne zažívajú hotové peklo počas dňa. Teploty stúpajú k 49 až 52 stupňom, napríklad v meste Buqayq.
Za bežných okolností sú v danej ročnej dobe minimálne hodnoty na úrovni od 16 do 24 stupňov, čo je pre meteorológov skutočne nevídaným javom.