Ďalší dôkaz o nacistoch v Argentíne? V podzemí súdu sa našli TAJNÉ dokumenty, ukrývajú ZÁVAŽNÉ informácie

Hitler, nacisti, dokumenty
Ilustračné zábery Zdroj: archív TASR/DPA; Pexels/Pixabay
Reklama

Počas rekonštrukcie archívnych priestorov Najvyššieho súdu v argentínskej metropole Buenos Aires došlo k nečakanému objavu. Pracovníci pri sťahovaní historických spisov natrafili v suteréne budovy na tucet starých drevených debien označených logom šampanského Crillón. Obsah jednej z prepraviek ich šokoval – našli v nej stovky nacistických straníckych preukazov a množstvo dokumentov pochádzajúcich z roku 1941.

Ako informovalo BBC, tieto materiály sa do Argentíny pravdepodobne dostali počas druhej svetovej vojny. Odborníci sa domnievajú, že by mohli obsahovať významné informácie súvisiace s holokaustom, ale aj s finančnými aktivitami nacistického režimu mimo Európy.

Pôvod zásielky siaha do roku 1941

Podľa prvotných zistení sa dokumenty dostali do krajiny 20. júna 1941 na palube japonského parníka Nana Maru. Nemecké veľvyslanectvo ich označilo za osobné veci diplomatov a požiadalo o ich prepustenie bez colnej kontroly. Argentínske úrady však vzhľadom na podozrivý náklad s hmotnosťou takmer 700 kilogramov rozhodli o jeho zadržaní a podrobnejšej kontrole.

V auguste toho istého roku colníci spoločne so zástupcami ministerstva zahraničných vecí otvorili päť z týchto debien. Našli v nich pasy, pohľadnice, fotografie, propagandistické materiály a tisíce zápisníkov, niektoré patriace NSDAP v zahraničí, iné organizácii DAF (Nemecký pracovný front). Úradníci následne rozhodli zásielku neprepustiť a predložili záležitosť vyšším miestam. Počas septembra 1941 federálny sudca Miguel Luciano Jantus nariadil jej zhabanie a spis odovzdal Najvyššiemu súdu.

Odvtedy zostal obsah debien v archíve budovy Paláca spravodlivosti, kde ho až donedávna nikto nepreskúmal. Ich opätovné objavenie je výsledkom aktuálnych stavebných úprav v súdnej budove.

Cenný nález pod prísnym dohľadom

Po náleze boli všetky debny presunuté do špeciálne zabezpečeného priestoru na štvrtom poschodí súdu. Miestnosť je monitorovaná kamerovým systémom a strážená políciou. Experti teraz začínajú s detailným skúmaním zachovaných dokumentov s cieľom určiť ich historickú hodnotu.

Podľa hovorcov výskumného tímu sa môže jednať o materiály, ktoré pomôžu objasniť doteraz málo známe fakty o nacistickej propagande šírenej v Latinskej Amerike, o holokauste či o tokmi peňazí a zdrojov, ktoré sa po vojne presúvali z Európy.

Slávnostné otvorenie debien

Oficiálne otvorenie zapečatených debien sa uskutočnilo v piatok 9. mája za prítomnosti viacerých významných hostí. Ceremónie sa zúčastnil aj predseda Najvyššieho súdu Horacio Rosatti. Medzi pozvanými boli hlavný rabín Argentínskej izraelskej vzájomnej asociácie Eliahu Hamra, výkonný riaditeľ Múzea holokaustu v Buenos Aires Jonathan Karszenbaum, ako aj ďalší experti z oblasti histórie, archívnictva a ochrany kultúrneho dedičstva.

Podľa odborníkov ide o jeden z najvýznamnejších objavov spojených s nacistickou činnosťou v zahraničí, ktorý by mohol výrazne prispieť k rozšíreniu poznatkov o pôsobení nacistického režimu mimo Európy. Výskum nálezu bude v nasledujúcich mesiacoch pokračovať pod dohľadom špecializovaného tímu historikov a archivárov.

Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Zaujímavosti
OSZAR »